Property Owners Prior to the

Construction of Raystown Lake

 

Land Owner

Fred B. Mark

Charles S. Yocum

Sherman Herbster

John H. Lewis

Ralph Ross

John E. Kelly

John E. Kelly

John J. Arnsparger

Norman C. Waters

Droze Rowles

Fred Curry

Elma R. Dysard

Mary Waltower McCleary

Willis Boring

Norman W. Boring Sr.

George Stephenson

Blair P. Ray

Arthur B. Boring

Edward J. Boxler

Fred L. Corbin

Fred L. Corbin

Fred L. Corbin

Leonard Combee

M. L. Stackhouse

Fred L. Corbin

Water L. Spriggle

Harry A. Jones

Warren G. Wilson

Pennsylvania Electric Company

Chester E. Baker

Chester E. Baker

Ralph S. Yocum

Ralph S. Yocum

Hattie Gallagher Whiteside

Benjamin F. Swaney DISPUTED OWNERSHIP

Grace E. Zinn

Blair C. Bradley

Joseph Taranto, Sr.

Paul W. Bothwell

Richard A. Gormont

Jack Philip Coffman

Glenn M. Baker

Chisholm J. Yocum

Kenneth Edgar Killinger

Pennsylvania Electric Company

Harry W. Gerlock, Jr.

Marie B. Mark

Pennsylvania Electric Company

Mrs. Rita E. Awkerman

Pennsylvania Electric Company

Roy Stapleton

Charles E. Bainey

Christopher S. Gaunt

J. R. Rutherford

Jack Schmidt

Orlando Seese

Mrs. John (Nora) Lape

Helen J. Grazier

Ralph Luman

Frederick B. Bayer

Tom Marshall, Jr.

James G. Stewart, Jr.

Gladys Ruth Nelson

John Thomas Hardinger

William F. Greiner

Hayes I. Peters

Carl Hell

Alice V. Banker

Ridenour Cemetery

Amy Vuille

Fred M. Simpson

Pennsylvania Electric Company

Fred L. Corbin

Fred L. Corbin

Gunnar Kristiansen

Paul R. Bair

Glenn Teeters

The Community Chapel of Juniata Township

Mrs. Sandra Kitt

Walter A. Johnson

Willard L. Campbell

James Rose

Joseph Krajeski

Donald M. Stiver

Mayme Bumgardner

Paul H. Pahel

Paul W. Black

Jaybliss Miller

Pearl Elizabeth Teeters

Clarence B. Grove

Emma M. Black

Milford M. Paul

Freda M. Shriner Shaver

Burton L. Cox

Robert E. Mills

Donald Green

Calvin H. Teeters

Edward V. Lancaster

Glenn H. Teeters

Harry T. Cisney

Pearl Elizabeth Teeters

Richard A. Lagle

John L. Snyder

Franklin Building & Loan Association

Maurice L. Banker

Arthur J. Ritchey

Maurice L. Banker

Marvin E. Prough

Donne C. Stoyka

Chester E. Grannas

Gail M. Rudolph

Alfred S. Yocum

James Edwin Teeters

Pennsylvania Electric Company

Richard J. Marks

Orin G. Brown

Pearl Elizabeth Teeters

Fred Franks

Edward J. Pahel

Charles Pahel

Foster Miller

George A. Black

Thomas J. Simunich

George A. Black

Clair W. McKinney

Margaretta R. Crew

Margaretta R. Crew

James E. David

Helen E. Marshall

John Thomas McCracken

Kenneth E. Strait

Ralph T. Forr

James E. David

B. E. Huston

Pennsylvania Electric Company

Harry Corbin

Leon T. Schenk

Anthony C. Soldner

F. Don Mark

Frances M. Wright

George W. Stiles

Sanford B. Nearhoof

Clifford I. Imler

Merle L. Green

Earl M. Harris

Jean McCafferty

Robert H. McCafferty

Arthur Launi

William Hetrick

James J. George

Blake Rutherford

Robert D. Fisher

John J. Condo

James Alexander Steel

John W. Metzgar

Shenefelt Cemetery

Melvin A. Poborsky

Ralph Speck

Robert Mould

Chester R. Baker

Mary M. Wilson

Ronald O. Malloy

J. R. Lane, Sr.

William B. Kershaw, Jr.

T. Martindale Marine

Paul Herncane

J. Eugene Haller

David E. Isenberg

Robert H. Eichensehr

Mary E. Hight

Fay E. Morningstar

Frank E. Bush

Frank Bush

Melvin B. Garner

James Rogers Pearce

John W. McGarvey

George G. Williams

Sylvia I. Kyle

Norman Silsby Gates

George W. Hawkins

Carl L. Gladfelter

James A. Filson

Warren G. Wilson

Hawn Cemetery

Kisling Cemetery

Richard R. Sponeybarger

Thousand Hills Petroleum Incorporated

John Snyder

Carl W. Martin

Richard H. Cresswell

Chalmer W. Rinker

Joseph B. Goclowski

Paul A. Witters

Thomas B. Holland

Acker Cemetery Association

DeWayne Norris

Paul R. Bair

Wayne E. Bailey

James H. Corcelius

Robert Smucker

Robert J. Nophsker

Floyd Green

William H. Smucker

Jack R. Jayens

Jack R. Jayens

Harold R. Bowser

Harold R. Bowser

The Board of Supervisors of Juniata Township

Blaine Pollock

Donald P. Galbraith

Wayne Earl McKinney

Acker Cemetery Association

Robert L. Brenneman

Fred Harrison Heffner

Harry D. Burns, Jr.

Kenneth D. Baker

James Filson

James T. Valentine

Frank J. Thomas

Berley H. Parks

Richard L. Leidig

Floyd E. Grubb

Nelson C. Parks

Daniel D. Hoover

Roy O. Baker

Roy O. Baker

Orin J. Wible

Beulah M. Norris

Beulah M. Norris

Piney Ridge Hunting Association

Doyle D. Smith

Elwood Cramer

Orin J. Wible

Chisholm J. Yocum

Harold R. Bowser

Chisholm J. Yocum

John W. McCracken

Carey E. White

Bruce (a.k.a. W. Bruce) White

Cloyd L. Speck

Milton S. Roth

Alonzo B. Yocum

James E. Berkheimer

Robert L. Hite

Anna M. Mark

G. W. Shaffer Estate

Charles L. Schucker

Donald C. Malcolm

R. Merle Heffner, Administrator

Carl V. Moore

Anna D. Johnson

Harold J. Rigg

Edgar L. Little

Phillip D. Paterson